Tatlıkuyu Mh. Gebze / Kocaeli     0532 760 06 46     0262 655 00 83

Dikey Yaşam Hattı

Dikey Yaşam Hattı

Dikey yaşam hattı sistemi SS316 kalitedeki paslanmaz çelikten üretilmektedir. Ana bağlantı braketi, ara destek braketi,  halat kavrayıcı, gerdirme aparatı, şok emici ve paslanmaz çelik halat yaşam hattına ait elemanlardır. Dikey yaşam hatlarına ait montaj yöntemleri ya da kullanılacak olan bağlantı elemanları merdivenin tipine göre farklılık gösterebilmektedir.

Montajı genel olarak ise, Paslanmaz çelik halat gerdirilir ve ara destek braketi kılavuzlanır ve bu sayede de halatın titreşimi engellenmiş olur. Dik merdivenlerde paraşüt tipi emniyet kemeri, çalışan personel tarafından giyilir. Daha sonra çelik halat paraşüt emniyet kemerine bağlanır.

Bu sistem ile merdivende çalışacak olan personel, en güvenli şekilde çalışmalarını sürdürür. Olası bir düşme tehlikesi ortaya çıktığında emniyet kilidi üzerinde yer alan şok emici devreye girerek ani bir darbeyi sönümler ve yaralanmaları engellemiş olur.

Yaşam Hattı Nedir ?
Düşme ihtimalinin bulunduğu tüm alanlarda
öncelikle kişinin düşüşünü engelleyen,
düşüşün yaşanması durumunda ise
kişinin zarar görmesini engellemek
amacıyla kurulan emniyet sistemleri.Dikey
Yaşam Hattı Görsel 1
`

Yaşam Hattı Nedir?

Yaşam hattı, yüksek çalışma alanlarında çalışan personellerin paraşüt tipindeki emniyet kemerini düşme durumunda durdurma amaçlı çalışırken hareketi sağlayabilen bir araç olarak tasarlanmış bir sistemdir.

Yaşam hatları, oluşabilecek her türlü durumda seviye farkının olduğu ortamlarda çalışan personellerin güvenliğini sürekli olarak sağlamak amaçlı üretilmiştir. Bağlantı ankrajları sayesinde sayesinde kurulacağı bölgeye sabitlenerek çalışan sistem, üzerindeki enerjiyi emen araçlar sayesinde, bir düşme durumu ortaya çıktığında kişi üzerinde oluşacak darbe etkisi sönümlenir ve muhtemel bir yaralanma durumu önlenmiş olur. Yaşam hattı sistemleri dikey yaşam hattı ve yatay yaşam hattı olarak tasarlanmıştır.

Yatay Yaşam Hattı

Yaşam hattı sistemi, SS316 kalitede paslanmaz çelikten ana bağlantı braketi, ara destek braketi noktaları, halat kavrayıcı, gerdirme aparatı, şok emici ve paslanmaz çelik bir halat yaşam hattına ait elemanlardır. Yaşam hattı kurulurken takılan ankraj bağlantı noktaları, personelin çalışacağı çatının tipine göre değişiklik göstermektedir. Çelik çatı, Beton çatı, Sandviç panel çatı, Membran çatı, Trapez çatı gibi birçok çatı çeşidi ile birlikte bağlantı elemanları ve montajlanma şekli farklılık göstermektedir.

Yaşam hattının montajlanma şekli ise, paslanmaz çelikten üretilen halatı gerdirme aparatı sayesinde mümkün olduğu kadar gerdirilir. 10-12 metre aralıklarla bir destek braketi sayesinde kılavuzlanır. Kılavuzlama işlemi sayesinde halatın titreşim yapma işlemi engellenmiş olur. Çatıda çalışacak olan personele paraşüt tipi emniyet kemeri giydirilir. Sabitlenmiş olan çelik halat, personelin üzerindeki hareketli kavrayıcıya bağlanır.

Bu sayede çalışan kişi elleri, ayakları serbest bir şekilde çalışmasını sürdürebilmektedir. Ana bağlantı noktasında yer almakta olan şok emici sistem sayesinde düşme tehlikesi yaşansa bile ani darbe etkisi sönümlenir ve kırılma ve yaralanmalar önlenmiş olur.